Okres pandemii chyba każdemu dał się we znaki. Nagle część z nas musiała zmienić sposób codziennego funkcjonowania, a ta nowa rzeczywistość wywoływała różne emocje. Nie tylko u dorosłych, ale również u naszych pociech. Przebywanie ze sobą w czterech ścianach mogło być dla każdego domownika dużym wyzwaniem. Jak więc przetrwać wakacje w domu, w dodatku w mieście? Czy można się przy tym mimo wszystko doskonale uczyć i bawić? Na pomoc ruszają animatorzy z Tumi-Tur i proponują domowe warsztaty edukacyjne!
Pomysły pobudzające wyobraźnię dziecka
Być może martwisz się, że wszystkie najlepsze pomysły na zabawy wyczerpały się podczas miesięcy kwarantanny. Nie przejmuj się, świetnym urozmaiceniem od dotychczasowych aktywności mogą być eksperymenty naukowe. Takie połączenie wiedzy i zabawy nabierze wyjątkowego znaczenia, ponieważ będziecie robić to wspólnie. Przy okazji możesz dziecku ułatwić powrót do szkoły. Stały trening koncentracji i kreatywności, nawet w formie zabawy, pozwoli na ciągły rozwój umysłu i poprawę pamięci. A dobra pamięć to klucz do sukcesu podczas opanowywania sporej ilości szkolnego materiału. W Tumi-Tur mamy swoich specjalistów od kreatywnych pomysłów. Dzielimy się więc kilkoma z nich.
Zamień dom w Ekolandię – jak uczyć dziecko ekologii?
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w domu to dobra forma przekazania dziecku ważnej i wartościowej wiedzy. W Tumi-Tur lubimy nawiązywać do ekologii i rozwijać w naszych podopiecznych wrażliwość na przyrodę. Pole Wyobraźni w Chwalimierzu to miejsce, które zmienia się w zależności od pogody, pory roku czy sytuacji. Organizujemy podróże do krainy zwanej Ekolandią, gdzie wspólnie z dziećmi, Ekoludkami i Ekoprofesorem, poznajemy i odkrywamy tajniki troszczenia się o naszą planetę, przeprowadzamy eksperymenty, rozmawiamy o recyklingu i świetnie się bawimy!
Warsztaty z recyklingu dla dzieci – domowe pomysły
Co możecie zrobić w domu wspólnie z dzieckiem? Chociażby pokaz mody z wykorzystaniem różnych niepotrzebnych gadżetów. Sukienka z reklamówek powiewająca jak skrzydła ptaka, a może awangardowy skafander kosmonauty z dużych butelek po wodzie? Możecie również zrobić miniwarsztaty ze zdobienia nieużywanych ubrań, dzięki czemu nadacie im drugie życie. No i na końcu najlepsze – czas na wybieg i pokaz! Czerwony dywan nie będzie konieczny, ale muzyka i oklaski jak najbardziej.
Nauka przez zabawę w domu – skuteczne metody
Angażując emocje – nauka przychodzi szybciej i daje lepsze efekty. Istnieje kilka ważnych elementów, które pozwolą Ci okazać dziecku bliskość, zaangażowanie a także – tak bardzo potrzebną – akceptację. Pamiętajmy, że warsztaty edukacyjne w formie zabawy mają być przede wszystkim frajdą i źródłem radości. Zarówno dla Ciebie, jak i dziecka. Podczas wspólnych aktywności nie bójmy się zaangażować, czy wyrazić swoje uczucia. W Tumi-Tur wiemy, że dając z siebie maksimum energii podczas zajęć – dziecko poczuje się swobodniej i chętniej weźmie udział w zabawie i nauce nowych rzeczy.
Zdajemy sobie sprawę, że jako dorośli często boimy się pokazać emocje czy nawet beztrosko wygłupiać, zastanawiając się, jak ktoś nas odbierze. Będąc w domu z dzieckiem na pewno łatwiej będzie Ci podejść do tematu mniej poważnie i przede wszystkim świetnie się bawić. Ilość włożonych emocji i bliskości podczas wspólnych aktywności z pewnością przełoży się na Twoją relację z dzieckiem, a ono tym chętniej nauczy się nowych rzeczy, które wspólnie będziecie odkrywać.
Poznaj swoją okolicę – pomysł na wakacje z dzieckiem w mieście
Warsztaty edukacyjne możecie również wynieść poza przysłowiowe cztery ściany. Poniżej znajdziecie 3 pomysły na urozmaicenie aktywności z dzieckiem. Niezależnie od tego, czy mieszkacie na obrzeżach miasta, czy w centrum – z pomocą wyobraźni zawsze jest coś do odkrycia i nauczenia! Żeby jednak domowa lekcja historii czy przyrody, nie była zbyt nudna, spróbujcie wspólnie zrobić mapkę alternatywnych nazw. Stwórzcie sobie kryptonimy i wybierzcie się na misję odkrywania „nowego świata”. Dotychczasowy, tak dobrze Wam znany, park za rogiem może stać się „zakątkiem poetyckiego natchnienia”. W takim miejscu wspólnie przeczytacie na głos bajkę lub wyrecytujecie wiersz.
Zwykłe przejście dla pieszych może stać się na przykład „kalejdoskopem czujnego lisa”. Tak więc, gdy widzicie czerwony kolor, zastygacie w bezruchu niczym czujny lis, a gdy światło zmienia się na zielone, powoli w lewo, w prawo, w lewo … rozgrzewacie szyję i gdy jest bezpiecznie, wychodzicie z kalejdoskopu. Chcecie naśladować kroki lisa? Śmiało! Gdy letnie promyki zbyt mocno przygrzeją, być może skryjecie się pod osłoną wierzby zwanej Szumiliściem? Posłuchajcie jej szemrzącej muzyki, rozmawiając o tym, jak ważne są drzewa dla ekosystemu. Tak naprawdę to wszystko możecie również zrobić bez wychodzenia z domu. Zbudowanie z przedmiotów codziennego użytku Waszego wymarzonego miejsca, to rewelacyjny sposób na połączenie zabawy z nauką.
Bańka w bańce – domowe eksperymenty dla dzieci
Nie tylko dzieci kochają bańki mydlane. Gdy uruchamiamy deszcz baniek, do zabawy włączają się także zachwyceni rodzice. Bańki mydlane potwierdzają, że w każdym z nas drzemie dziecko, które potrzebuje zabawy i odrobiny…magii. Domowa propozycja będzie doskonałą formą aktywności w bardziej minimalistycznej odsłonie. Przygotujcie 1 łyżeczkę cukru, szklankę z wodą, 2 łyżeczki płynu do naczyń, słomkę i łyżeczkę. Gotowi? No to zaczynamy. Wsypcie 1 łyżeczkę cukru do szklanki z wodą, a następnie dodajcie przygotowany płyn do naczyń. Pora na zmieszanie mikstury.
Teraz ważny moment – naszą miksturą zwilżamy stół i rozsmarowujemy ją palcem po powierzchni. Zamaczamy rurkę w miksturze, a później dmuchamy powoli w zwilżone miejsce na stole. Bańka powinna się utrzymać na powierzchni. Teraz czas na magię! Delikatnie wyciągamy słomkę, zamaczamy w miksturze, a później….. nakłuwamy bańkę i tworzymy wewnątrz kolejne.
Warsztaty edukacyjne w domu – nauka i świetna zabawa
Wspólna nauka w czterech ścianach w czasach izolacji niekoniecznie napawa optymizmem. Jednak nauka nie musi być nudna a działanie wykonywane razem nie musi prowadzić do rodzinnych napięć i nieporozumień. Wręcz przeciwnie. Połączenie nauki i zabawy może być fantastycznym przeżyciem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka, a przy okazji zacieśnieniem więzi i bliskości. Możliwości jest mnóstwo, co więc jest potrzebne? Na pewno chwila wolnego czasu i odrobina chęci. Gwarantujemy, że wspólne odkrywanie, eksperymentowanie i poznawanie świata pomoże dziecku lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Być może rozbudzi w nim również nowe pasje?