Rozwijanie u dziecka zainteresowania otaczającym go światem należy zacząć już od najmłodszych lat. Ci, którzy pracują z nieco starszymi dziećmi i nastolatkami, wiedzą, jak trudno jest odciągnąć ich uwagę od nowych technologii. Zdarza się, że dziecko uaktywnia się w rozmowie dopiero wtedy, gdy mowa jest o ulubionej grze komputerowej lub gdy wyciągamy z kieszeni telefon. Małe dzieci są z kolei ciekawe nowych rzeczy i niesamowicie chłoną wiedzę, zadając setki pytań. Warto wykorzystać dziecięce potrzeby poznawcze i w okresie przedszkolnym stwarzać maluchom jak najwięcej okazji do spacerów i wycieczek.
Spacery i wycieczki przedszkolne – rola w procesie nauczania
W procesie wychowawczo-dydaktycznym wyjścia przedszkolne pełnią kluczową rolę. Mogą mieć formę spacerów, pozwalających poznać okolicę, lub wycieczek – od rekreacyjnych, przez turystyczne aż po przyrodnicze. Każda z tych form spełnia bardzo zróżnicowane cele. Tym szczególnie istotnym jest prawidłowy rozwój naszych pociech. W artykule dotyczącym zabaw na świeżym powietrzu wspominamy o znaczeniu ruchu w rozwoju dziecka. Oprócz aktywności ruchowych spacery i wycieczki stanowią prawdziwą bombę rozwojową a każde wyjście poza mury budynku daje możliwość stymulacji rozwoju dziecka i pole do eksploracji nowych obszarów.
Cele wycieczek przedszkolnych
Wyjścia poza teren przedszkolny tworzy okazję do nauki uważności i przestrzegania różnorodnych zasad bezpieczeństwa. Jest ono bowiem zawsze na pierwszym miejscu podczas organizacji wszelkich aktywności przedszkolnych. Każda aktywność poza budynkiem placówki będzie źródłem wielu bodźców. W edukacji przedszkolaka wiele elementów łączy się. Przykładowo, wycieczka przyrodnicza spełni cele ruchowe i edukacyjne, ale umożliwi także swobodną zabawę i integrację. Wyjazd rekreacyjny to, oprócz rozrywki, szansa na naukę nowych umiejętności i bezpiecznego korzystania z atrakcji. Sam spacer służy przede wszystkim odpoczynkowi i zdrowiu, ale połączony np. z wizytą w placówce pocztowej będzie już formą wycieczki edukacyjnej.
Wyjścia poza placówkę – obawy
Aktywność poza salą przedszkolną jest jedną z podstawowych form edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Niewątpliwie jednak może wzbudzać wiele obaw u rodziców czy nauczycieli. Zdarza się, że długodystansowe wycieczki mogą być źródłem zmęczenia i zniechęcenia u niektórych dzieci. Wielu z nas ma świadomość również tego, jak angażujące dla nauczycieli i opiekunów są wyjazdy poza teren przedszkola.
Nie należy jednak bać się opuszczania murów placówki czy ograniczać ilość wycieczek do regulaminowego minimum. Takie wyprawy dają rewelacyjne efekty w rozwoju maluchów, a dzieci zazwyczaj uwielbiają wychodzić „na dwór”. Częstsze wyjazdy pozwolą bardziej nieśmiałym maluchom „oswoić się” z nową sytuacją, a przebywanie na świeżym powietrzu zahartuje i wzmocni organizm.
Wycieczki przedszkolne na wieś
Dla dorastających maluchów szczególnie cenne są pobyty na łonie natury, np. na wsi. Umożliwiają aktywny wypoczynek i poznawanie świata przyrody, roślin i zwierząt. To właśnie natura jest dla przedszkolaków olbrzymim źródłem wiedzy i wielu radości, które będą pamiętać przez lata.
Obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku czy nauka sadzenia roślin może stać się niezapomnianym wydarzeniem dostarczającym pozytywnych emocji – ciekawości i zadowolenia. Słuchanie instruktażu używania grabek czy łopatki to sposób, by nauczyć się ich bezpiecznego korzystania według zasad obowiązujących w danym miejscu. Nauka stosowania narzędzi ogrodowych wspomoże rozwój motoryki małej i wzmocni koordynację ruchową.
Wycieczki przedszkolne na wieś mają jeszcze więcej zalet. Pozwolą przedszkolakom na poszerzenie wiedzy, wielozmysłowe doświadczenie świata, odkrycie swoich możliwości i wyrobienie orientacji w terenie. Mycie własnoręcznie zebranych plonów uczy dbałości o higienę i będzie okazją do nabycia wiedzy na temat zdrowego odżywiania.
Zabawy na wsi – korzyści rozwojowe dla dziecka
Nie zapominajmy, że nawet zwykły patyk może być wspaniałą atrakcją dla dziecka. Korzystanie z naturalnych darów natury to możliwość swobodnej aktywności i pobudzenia wyobraźni. Odrobina matematycznej wiedzy? Bardzo proszę! Układanie patyków od najmniejszego do największego czy liczenie ich ilości będzie ciekawym uzupełnieniem codziennej nauki. Z kolei używanie gałęzi do tworzenia kształtów czy budowania szałasu wspólnie z innymi dziećmi to dobry sposób na zacieśnienie więzi w grupie i naukę współpracy.
Sama czynność karmienia owiec, gołębi czy królików to liczne korzyści dla rozwoju dziecka. Oprócz uwrażliwienia na potrzeby zwierząt, uczy się ono sztuki prawidłowego karmienia „braci mniejszych”, bo przecież jeszcze dziś zdarza nam się spotkać z niewłaściwym dokarmianiem kaczek czy łabędzi przez dorosłych. Oswojenie się ze zwierzęciem będzie krokiem do przełamania własnych barier i lęków, zwiększając przy tym pewność siebie i wiarę we własne możliwości.
Wyprawa na wieś to także nauka odpowiedniego ubioru. Zadaniem wychowawcy będzie poinformowanie rodziców o przygotowaniu odpowiedniego stroju. Przydadzą się kalosze i „ciuchy do pobrudzenia”. Niektóre dzieci bardzo przeżywają ewentualne zniszczenie ubrania. Zapewnienie przedszkolakowi odpowiedniego stroju pozwoli mu na swobodną zabawę i tym samym zapewni poczucie bezpieczeństwa.
Wycieczki przedszkolne w 2020 roku blisko Wrocławia
W Tumi-Tur od ponad 10 lat pracujemy z placówkami przedszkolnymi. Mamy przyjaciół wśród nauczycieli, asystentów i dyrektorów. Dzielimy się nawzajem wiedzą, spostrzeżeniami i na bieżąco reagujemy na zaistniałe sytuacje. Wiemy, jak istotne jest bezpieczeństwo uczestników wyjazdów i co zrobić, by zajęcia były angażujące i umożliwiły dzieciom przeżywanie naturalnej radości.
Dzięki bliskiej odległości od Wrocławia, Legnicy czy Lubina, wyjazd nie będzie czasowo obciążający dla dzieci. Podczas podróży do Chwalimierza obserwowanie widoków za oknem nie zdąży się znudzić, a dzieciom zostanie sporo energii na aktywności w miejscu docelowym.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Aktualnie jeszcze intensywniej zwracamy uwagę na zasady bezpieczeństwa. Na Polu Wyobraźni w Chwalimierzu, gdzie organizujemy wiejskie aktywności, może przebywać grupa wyłącznie z jednej placówki. Zajęcia organizujemy w zgodzie z aktualnymi wytycznymi MZ, MEN i GIS. Dzieci bawią się na otwartej przestrzeni lub – w razie konieczności – w odpowiednio przygotowanych i zdezynfekowanych budynkach.
Dzięki liczbie doświadczonych animatorów adekwatnej do ilości uczestników nauczyciele mogą skupić się na ogólnym nadzorowaniu grupy i znajdą czas dla tych podopiecznych, którzy potrzebują więcej czasu czy szczególnej uwagi. Na naszym fanpage’u możecie zobaczyć relacje z zajęć.
Znaczenie wycieczek przedszkolnych – podsumowanie
Częste wycieczki przedszkolne stale pobudzają aktywność poznawczą dziecka. Między innymi właśnie to wpływa na jego dalszą motywację do podejmowania nowych aktywności. Organizując wyjazdy poza teren przedszkola, stworzymy okazję do zainteresowania dziecka otaczającą go rzeczywistością, eksperymentowania czy nauki nieznanego. Tegoroczna jesień jest wobec nas bardzo łaskawa. Słoneczna pogoda sprzyja dużej ilości spacerów czy wyjazdów, które zapewnią naszym podopiecznym wszechstronny rozwój osobowości.